Krūties uždegimas - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Krūties uždegimas

Kruties uzdegimasKrūties uždegimas – neretas žindančių moterų sveikatos sutrikimas. Įvairių šaltinių duomenimis, jis nustatomas 3 – 20% žindyvių. Dažniausiai susergama per pirmąsias 6 savaites po gimdymo, bet gali pasitaikyti bet kuriuo laktacijos laikotarpiu.

Pagrindiniai rizikos veiksniai yra šie:
spenelių pažeidimas,
užsikimšęs krūties latakas, susiformavęs pieno sąstovis (laktostazė),
• per gausi pieno gamyba,
• retas žindymas, žindymas pagal grafiką ir/ar ribojama žindimo trukmė,
• staigus žindymo nutraukimas,
• spaudžianti liemenėlė, drabužiai, nešynė ir pan.,
• mamos ar kūdikio liga.

Įrodyta, jog susiformavus pieno sąstoviui, gali kilti neinfekcinis krūties audinio uždegimas, o prisidėjus bakterinei infekcijai susiformuoti pūlinys. Todėl rekomenduojama imtis priemonių iš karto, kai tik pradeda formuotis laktostazė.

MastitasKrūties uždegimas nustatomas, kai:
• yra vietiniai požymiai: pleišto formos krūties paraudimas, patinimas, skausmas ar jautrumas ir karštis;
• su sisteminiais simptomais: aukštas karščiavimas, šaltkrėtis, bendras negalavimas.

Įtarus uždegimą, būtina užtikrinti gerą krūties ištuštinimą (tai svarbiausia ir efektyviausia gydymo priemonė!) ir nedelsiant kreiptis į gydytoją. Moteris turėtų daugiau ilsėtis, pagulėti lovoje, gerti pakankamai skysčių. Jeigu reikės, gydytojas paskirs antibakterinį gydymą. Visuomet svarbu nustatyti, kodėl kilo krūties uždegimas, ir pašalinti priežastis, kad jis nepasikartotų dar kartą.

Siekiant ištuštinti krūtį, rekomenduojama:
• žindyti mažylį kuo dažniau tiek dieną, tiek naktį;
• pirmiausiai žindyti iš pažeistos krūties (dėl skausmo gali būti blokuojamas oksitocino refleksas ir neatsipalaiduoti pienas – tokiu atveju pradėkite žindyti iš sveikos krūties ir vos tik pajutusi pieno srovę vaikutį dėkite prie pažeistosios);
• pasirinkti tokią žindymo padėtį, kad mažylio smakras būtų nukreiptas į uždegimo apimtą sritį;
užtikrinti gerą apžiojimą;
• žindant švelniais judesiais, nukreiptais link spenelio, pamasažuoti krūtį;
• išsitraukti pieno, jeigu pažindžius vis dar jaučiamas sunkumas, sukietėjimas arba mama atskirta nuo kūdikio ir negali žindyti.

Nėra įrodymų, jog žindymas iš pažeistos krūties keltų grėsmę sveiko, išnešioto mažylio sveikatai. Žindyti galima ir vartojant antibiotikus (dažniausiai skiriami su žindymu suderinami preparatai).

Jeigu nepavyksta nustatyti priežasčių, kodėl susiformavo pieno sąstovis, kilo krūties uždegimas ar jie kartojasi, verta pasikonsultuoti su patyrusiu žindymo konsultantu*.

*Rekomenduojame kreipiantis pagalbos į žindymo konsultantą paprašyti sertifikato: visame pasaulyje pripažįstama Tarptautinė egzaminuotojų taryba (IBLCE) suteikdama šį vardą žmogui garantuoja, jog jis turi reikalingą išsilavinimą, praktinės patirties ir geba teikti pagalbą žindančioms moterims, bei įpareigoja laikytis Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso.

Parengė Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, IBCLC

1. Amir LH; Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol #4: Mastitis, revised March 2014. Breastfeed Med. 2014 Jun;9(5):239-43.


Gaukite nuolaidų ir nemokamų patarimų tik bendruomenės nariams prenumeruodami naujienlaiškį

Privatumo politika

*Jeigu laiško negavote per kelias minutes, būtinai patikrinkite brukalų ir reklamos aplankus arba susisiekite el. paštu info@pabiruciusveikata.lt.

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti