Kur migdyti kūdikį? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Kur migdyti kūdikį?

Kur migdyti kudikiKur ir kaip migdyti vaikelį – dažna mamyčių pokalbių tema. Ar reikės atskiro kambario? Kokią lovytę ir čiužinuką išsirinkti? Kokios spalvos ir raštų turėtų būti patalynė? Deja, patys svarbiausi – saugumo – klausimai neretai užmirštami. Nors… pagalvoti reikėtų pirmiausiai!

„Miegu ant nugaros“ kampanija
Praeito šimtmečio pabaigoje, kai buvo įrodyta, jog kūdikiai, migdomi ant pilvo, miega kiečiau, rečiau prabunda ir dėl to patiria reikšmingai didesnę staigios kūdikio mirties sindromo riziką (SKMS), per pasaulį nuvilnijo „Miegu ant nugaros“ kampanija. Pirmieji – 1987 m. – ją įgyvendino Nyderlandai, vėliau prisijungė daugybė kitų šalių: Danija, Austrija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Jungtinė Karalystė, Australija, Vokietija, Airija, Švedija, Kanada, JAV, Prancūzija, Belgija, Japonija ir t.t. Kaupiantis mokslinių tyrimų duomenims, nuo 2005 m. Amerikos pediatrų draugija migdymą ant nugaros rekomenduoja kaip vienintelę saugią pozą kūdikiui. 2016 m. spalio mėn. atnaujintame dokumente dar kartą pabrėžiama: kūdikių migdymas ant pilvo SKMS riziką padidina 2,3 – 13,1 karto, o kūdikį paguldžius ant šono ir jam netikėtai pasivertus ant pilvo, kai jis taip miegoti nepratęs, rizika išauga net iki 8,7– 45,4 karto!
Deja, Lietuvoje šeimos apie SKMS riziką ir jo sąsajas su miego poza nėra įspėjamos. Dažnai netgi pateikiamos klaidingos rekomendacijos siūlant kūdikius migdyti ant pilvo arba šono ir, remiantis tik asmenine patirtimi ir įsitikinimais, abejojama mokslinių tyrimų įrodymais. Svarbu įsidėmėti: mokslo pasaulyje ekspertų nuomonė yra vertinama kaip žemiausio lygio rekomendacija ir, jeigu tik yra atliktų didelės apimties, kontroliuojamų tyrimų, sisteminių apžvalgų, visuomet remiamasi jų rezultatais. Staigios kūdikio mirties sindromas – ta sritis, kur mokslinių tyrimų ir įrodymų netrūksta, o sėkmingai įgyvendintos prevencijos priemonės puikiai veikia.
Taigi pasaulyje yra priimta, jog visi kūdikiai nuo pirmųjų gyvenimo dienų iki vienerių metų amžiaus turi būti guldomi tik ant nugaros kiekvienam – dienos ir nakties – miegui. Apie tai rekomenduojama įspėti visus vaikutį prižiūrinčius asmenis: senelius, aukles ir t.t. Ir jokių diskusijų apie tai, kad gulėdamas ant nugaros mažylis gali užspringti: atpylus suveikia apsauginiai refleksai ir rizika, jog skrandžio turinys pateks į kvėpavimo takus, nepadidėja. Tai įrodė ne vienas tyrimas.
Beje, mokslininkams didelį susirūpinimą kelia tai, jog akušerijos stacionaruose praktika iš esmės nesikeičia. Nors įrodymų nepakanka, vis dar tikima, jog naujagimį paguldžius ant šono iš kvėpavimo takų greičiau pasišalins vaisiaus vandenys. Deja, neteisingą praktiką perima šeima ir ją pritaiko savo namuose. Įrodyta: jeigu akušerijos stacionare tėvai pamokomi mažylį guldyti tik ant nugaros, jie tai puikiai įgyvendina savo kasdieniame gyvenime ir vaikučiui SKMS rizika ženkliai sumažėja.

Kur migdyti kudiki

Guldyti ant pilvo – negalima?
Iš tiesų, pradėjus kūdikius migdyti tik ant nugaros, pastebėta, jog padaugėjo kaukolės suplokštėjimo atvejų. Tačiau ir čia esama išeičių. Kai vaikutis yra budrus, jį ne tik galima, bet ir būtina guldyti ant pilvuko. Tai puiki mankšta visiems kūno raumenims, taip skatinama psichomotorinė mažylio raida. Atraskite malonių veiklų jums abiem: žaiskite, bendraukite, fotografuokite, filmuokite nuostabiausias akimirkas. Svarbiausia, kad ant pilvo paguldyto vaikučio nepaliktumėte vieno, be suaugusio žmogaus priežiūros.

Kur migdyti?
Ne mažiau svarbu ir tai, kur planuojate migdyti mažylį. Pastarąjį dešimtmetį išpopuliarėjusi praktika, kai tėvai dar nėštumo metu įrengia atskirą kambarį, yra netgi žalinga. Visus kūdikius iki pirmojo gimtadienio (mažų mažiausiai – pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius) rekomenduojama migdyti tėvų kambaryje vaikiškoje lovytėje. Tuomet jūs lengvai pastebėsite, ką veikia atžalėlė, girdėsite ją, galėsite paliesti, nuraminti, paimti pažindyti. Toks artumas net 2 kartus sumažina SKMS riziką ir jo nepakeičia jokie elektronikos prietaisai: mobiliosios auklės, garso davikliai, stebėjimo kameros.
Ar kūdikį galima migdyti tėvų lovoje – visame pasaulyje daug diskusijų keliantis klausimas. Aišku viena: purus čiužinys, pagalvės, patalai ir kiti minkšti objektai (pvz., pliušiniai žaislai), kelia pavojų vaikui. Nerekomenduojama dalintis lova, jeigu vienas iš tėvų ar abu yra rūkantys, vartojo alkoholio, vaisius patyrė rūkymo žalą nėštumo metu, gimė neišnešiotas, mažo gimimo svorio. Rizika didėja ir tuomet, kai mažylis yra jaunesnis nei keturių mėnesių amžiaus, vienoje lovoje miega ne su tėvais, o su kitais asmenimis: broliais, seserimis, seneliais ir t.t.
Įvertinusios visus pavojus, kai kurios šalys ir draugijos kategoriškai nerekomenduoja miegoti su vaikučiu vienoje lovoje, kitos teikia tėvams mokslinę informaciją ir moko, kaip sukurti pačią saugiausią aplinką, jeigu jie tai pasirinko. Taigi visos besilaukiančios mamytės ir tėveliai turėtų apgalvoti, kas jiems priimtina, kur jie planuoja migdyti mažylį, ir iš anksto pasirūpinti jo saugumu.

Kaip migdyti?
Patalpose, kuriose miega mažylis, turi būti nerūkoma (rūkymas SKMS riziką didina 2–8 kartus). Geriausia kambario temperatūra – apie 18 °C. Patalynė turi būti natūralaus pluošto. Geriau turėti kelias plonas antklodėles ir, esant poreikiui, jas sluoksniuoti, įvilkti į vieną užvalkalą nei turėti vieną storą antklodę. Drabužėlių sluoksnis turi būti plonas, kad mažylis neperkaistų. Įrodyta, jog kūdikį aprengus 4 ir daugiau sluoksnių, uždėjus kepurytę, SKMS rizika padidėja 12 kartų.
Vaikutis guldomas į lovytę, ant standaus čiužinio, kojomis prie kojūgalio. Lovoje neturi būti jokių pagalvių, medžiagos skiaučių, minkštų žaislų, purių antklodžių, lovos apsaugėlių. Paklodė turi būti tvirtai apgaubusi čiužinį, o antklodės kraštai pakišti po juo (iš antklodės suformuojamas vokelis kojytėms). Vaikutis užklojamas tik iki pažastų.
Nerekomenduojama kūdikio migdyti automobilinėje kėdutėje, vežimėlyje, gultukuose, sūpynėse, nešynėse!

Paruošė:
Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti