Mityba ir mažakraujystė. Ar svarbu, ką valgome? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Mityba ir mažakraujystė. Ar svarbu, ką valgome?

Sveika mitybaMažakraujystė – tai liga, kai kraujyje sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius ir/arba hemoglobino kiekis ir sutrinka deguonies apykaita organizme. Esant deguonies stygiui, nukenčia visi audiniai ir organų sistemos, bet labiausiai pažeidžiama širdis ir smegenys. Deja, kai kurie sutrikimai yra nebegrįžtami ir išlieka visą gyvenimą, paveikia žmogaus socialinį ir ekonominį gyvenimą.
Dėl šių priežasčių situacija Lietuvoje kelia didelį nerimą. Higienos instituto, Sveikatos informacijos centro, duomenimis, per pastarąjį penkmetį dvigubai daugiau vaikų susirgo mažakraujyste, o dažniausiai šių ligų priežastis buvo netinkama mityba.

Kodėl vaikas suserga mažakraujyste?
Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiai ir maži vaikai sparčiai auga, todėl maisto medžiagų poreikis būna pats didžiausias. Kasdien jie turi gauti pakankamai geležies, cinko, vario, vitaminų B12, B6, C, folio rūgšties ir kitų maisto medžiagų. Esant netinkamai mitybai, sutrinka ląstelių dalijimasis ir augimas visuose organuose ir organų sistemose.

Kaip pasireiškia mažakraujystė ir kaip ji nustatoma?
Sergantis kūdikis ar vaikas gali būti išblyškęs, blogiau valgyti, dažniau sirgti įvairiomis infekcijomis, atsilikti nuo bendraamžių savo gebėjimais, mažiau priaugti ūgio ir svorio. Neretai ligos pradžioje toks mažylis būna verksmingesnis, dirglesnis, o ligai pažengus tampa vangus, net ir nedidelio fizinio krūvio metu labai pavargsta, atsiranda dusulys, greičiau plaka širdis.
Deja, tai klastingas susirgimas: dažniausiai jokių požymių nebūna, apžiūrėjus kūdikį ar vaiką, neįmanoma suprasti, jog jis serga, ir liga nustatoma tik atlikus bendrą kraujo tyrimą.

Kaip gydoma mažakraujystė?
Vaistus, skirtus mažakraujystei gydyti, paskiria gydytojas. Gydymas tęsiamas ne tik tol, kol sunormalėja raudonųjų kraujo kūnelių skaičius ir hemoglobino kiekis, – svarbu, kad organizme susidarytų pakankamos mikroelementų ir vitaminų atsargos. Taigi svarbu gydymo nenutraukti per anksti, nes liga gali atsinaujinti.

Kokios pasekmės vaikui persirgus mažakraujyste?
Paskyrus tinkamą gydymą ir jo nenutraukus, kraujo ląstelių gamyba sunormalėja ir vaikas pasveiksta nuo mažakraujystės. Deja, moksliniais tyrimais įrodyta, jog dažniausiai pasitaikanti geležies stoka pažeidžia centrinės nervų sistemos (tų dalių, kurios atsakingos už klausą ir regą, kalbos suvokimą ir vartojimą, aukštesniąsias pažintines funkcijas) vystymąsi. Šie pokyčiai išlieka visą gyvenimą net ir anksti diagnozavus bei pradėjus gydyti mažakraujystę. Tokie vaikai prasčiau susikaupia ir išlaiko dėmesį, turi emocijų sutrikimų, pasiekia prastesnių rezultatų mokykloje. Visa tai vėliau atsiliepia jo gyvenimo kokybei.

Taigi tinkama mitybinių mažakraujysčių profilaktika ne tik pagerina vaiko sveikatos rodiklius, bet ir turi teigiamos įtakos jo socialiniam, ekonominiam gyvenimui.

Straipsnį parengė Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, IBCLC

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti