Vaistai ir žindymas: ar suderinama? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Vaistai ir žindymas: ar suderinama?

vaistai ir zindymasKai žindanti mama susiduria su liga – paprasčiausiu galvos skausmu ar visas jėgas atimančiu gripu, – kyla dilema: galima vartoti vaistus ir žindyti ar ne. Neretai mama nutraukia žindymą: juk beveik visų vaistų informaciniuose lapeliuose nurodyta, kad nėščiosioms ir žindyvėms jų vartoti nepatartina.

Iš tiesų, dėl etinių sumetimų tyrimai su nėščiosiomis ir žindyvėmis nėra atliekami. Tačiau įvertinus vaisto veikliąją medžiagą, jos gebėjimą patekti į mamos kraujotaką, išsiskyrimą į pieną, galima sužinoti, kaip vienas ar kitas preparatas gali paveikti pieno gamybą ir žindomo kūdikio organizmą. Taigi visuomet verta nepriimti skubotų sprendimų, pasitarti su gydytoju, koks vaistas būtų tinkamiausias, ir toliau sėkmingai žindyti.

Vienas iš tinklalapių, kuriuo patogu naudotis, tai www.e-lactancia.org. Šią duomenų bazę nuo 2002 m. kuria vaikų ligų gydytojai ir farmakologai ir joje galima rasti visus dažniausiai vartojamus vaistus, augalinius ir homeopatinius preparatus, netgi kosmetines ir medicinines procedūras. Informacija pateikiama labai paprastai ir aiškiai – šviesoforo spalvų principu:
• Žalia – labai maža rizika;
• Geltona – maža rizika;
• Oranžinė – vidutinė rizika;
• Raudona – labai didelė rizika.
Jeigu preparatas/procedūra pažymėtas žalia spalva, jis yra visiškai suderinamas su žindymu ir nekenkia žindomam kūdikiui. Mama gali vartoti vaistą. Visais kitais atvejais, būtina pasverti vaisto teikiamą naudą ir galimą žalą, paieškoti saugesnių alternatyvų – pažymėtų žalia spalva. Jeigu tokių nėra, o preparatas/procedūra pažymėtas geltona spalva, rekomenduojama stebėti mamą ir kūdikį dėl galimų nedidelių šalutinių reiškinių. Skiriant oranžine spalva pažymėtą preparatą būtina apsvarstyti, kaip dažnai, kokią dozę skirti, ir atidžiai stebėti žindymo diadą. Raudona spalva pažymėti preparatai su žindymu nesuderinami – reikia ieškoti saugesnės alternatyvos arba, nesant kito pasirinkimo, tam laikotarpiui nutraukti žindymą.

Ne mažiau svarbu žinoti, kada vaistas mamos kraujyje pasiekia didžiausią koncentraciją. Tai yra tas laikotarpis, kai žindymo reikėtų vengti. Nurodyta, jog didžiausia vaisto koncentracija susidaro po valandos? Pažindykite vaikutį, išgerkite vaistą ir pasistenkite iki kito žindymo išlaukti daugiau nei valandą. Taip mažylis negaus pačios didžiausios vaistų dozės ir galėsite tikėtis mažiau šalutinių reiškinių.

Taigi kiekvieną kartą susidūrus su liga, verta su savo gydytoju apsilankyti šiame tinklalapyje, pasidomėti vaistų saugumu ir pasirinkti būtent tuos, kurie būtų palankiausi žindymo laikotarpiu!*

*Dėl vaistų vartojimo ir galimo šalutinio poveikio visuomet būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, o straipsnyje nurodyta informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio, kur ieškoti patikimos, mokslo įrodymais pagrįstos informacijos.

Paruošė:
Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)

Nuotrauka: pixabay.com (CC0 license)

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti