Vasaros karščiai – kaip išgyventi su žindomu kūdikiu? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Vasaros karščiai – kaip išgyventi su žindomu kūdikiu?

lubomirkin-143245Į Lietuvą plūstelėjus karščio bangai, visi išleipome: šalti gėrimai ir ledai nebeatgaivina, apetito nėra, o jėgų dirbti visai nebeliko. Na, nebent vakare, kai oras atvėsta ir pagaliau pajuntame lengvą vėjelio dvelkimą.
Ne ką lengviau šiuos karščius išgyvena ir mūsų mažieji. Kūdikio, mažo vaiko organizmas labai jautrus aplinkos sąlygų pokyčiams: jie greičiau perkaista, netenka skysčių, tampa vangūs. Taigi ką daryti, kad šiuos karščius išgyventumėte lengviau?

Venkite kaitrios saulės

Visiems be išimties žmonėms rekomenduojama vengti saulės atokaitos pačiomis karščiausiomis valandomis: nuo 11 val ryto iki 16 val vakaro. Su mažyliu į lauką išeikite anksti ryte arba vakare, o dieną praleiskite vėsiose, gerai vėdinamose patalpose. Kad apsisaugotumėte nuo plūstančio karšto oro ir saulės spindulių, dienos metu kambarių langus uždarykite ir uždenkite šviesiomis užuolaidomis ar žaliuzėmis. Vakare, atvirkščiai, atverkite langus ir mėgaukitės nakties vėsa.
Jei vis dėlto dieną leidžiate gamtoje – prie ežero, upės ar jūros – rekomenduojama būti šešėlyje: medžių pavėsyje, po saulės skėčiu ir pan. Kūdikio oda yra labai plona ir tiesioginiai saulės spinduliai ją labai greitai pažeidžia!

Rinkitės lengvus drabužėlius

Vaikutį aprenkite lengvais, laisvais, natūralaus pluošto drabužėliais. Karštą vasaros dieną kambaryje visiškai pakaks sauskelnių ir smėlinuko trumpomis rankovėmis. Jeigu turite galimybę, vaikutį dažniau laikykite nuogu užpakaliuku arba rinkitės daugkartinius vystyklus. Naktį, orui atvėsus, kūdikį užklokite tik plona natūralaus pluošto antklodėle.
Einant į lauką, kūdikį aprenkite taip, kad kuo daugiau uždengtumėte kūno paviršiaus. Tam puikiai tiks ploni, laisvi marškinėliai ilgomis rankovėmis, ilgos kelnytės. Nepamirškite plačiabrylės skrybėlės ar kepurytės, kuri uždengtų spranduką. Tai yra svarbi apsauga nuo saulės: kūdikius iki 6 mėn. amžiaus kremais nuo saulės rekomenduojama tepti tik išimtinais atvejais, prieš tai pasitarus su gydytoju, o vyresniems kremus reikėtų rinktis labai atsakingai.

Dažniau žindykite

Motinis pienasBet kuriuo metų laiku rekomenduojama kūdikius žindyti pagal poreikį: taip dažnai ir taip ilgai, kiek jie to nori. Svarbu, kad pertrauka nuo vieno žindymo pradžios iki kito pradžios nebūtų ilgesnė kaip 2 – 3 valandos dieną ir 3 – 4 val naktį. Vis dėlto karštą vasaros dieną skysčių poreikis išauga ir mažyliams krūtį reikėtų pasiūlyti dar dažniau. Kartais jie krūtį žįs ilgai ir godžiai, kitą kartą – trumpai ir tik numalšins troškulį. Tai yra visiškai normalu.
O Jūs, kad būtumėte tikra, jog kūdikiui tikrai pakanka skysčių, stebėkite jo šlapinimąsi. Per parą turite pakeisti ne mažiau kaip 6 šlapias sauskelnes, o šlapimas turi būti bespalvis ir bekvapis. Jeigu tik pajusite, jog sauskelnės darosi lengvesnės, ar pamatysite, jog šlapimas tamsėja, įgauna kvapą, nieko nelaukite – iš karto pasiūlykite krūtį ir žindykite kas 1 – 1,5 val tol, kol vaikutis vėl pradės šlapintis įprastai. Būklė negerėja? Nedelsdama kreipkitės į gydytoją, kad jis įvertintų kūdikio būklę.
Svarbu: motinos pienas visiškai patenkina kūdikio poreikius – nerekomenduojama duoti vandenuko ar kitų papildomų skysčių.

Pažadinkite miegaliuką

Neretai mamos skundžiasi, jog per karščius vaikučio elgesys pasikeičia: jis tampa mieguistesnis, krūtį žinda vangiai ir trumpai. Kad kūdikis būtų aktyvesnis, prieš žindydama jį pervystykite, apiplaukite užpakaliuką vėsiu vandeniu, nurenkite smėlinuką. Glauskite visiškai nuogutį prie savo nuogos krūtinės – vaikučiui bus ne taip karšta, jis ilgiau išliks budrus. Leiskite žįsti krūtį tol, kol pats paleis, ir pasiūlykite vėl, kai tik paprašys. Jei manote, jog iš tiesų žindo trumpai ir užmigo dar nepasisotinęs, darykite trumpesnes pertraukas tarp žindymų: pažindykite praėjus 1 – 1,5 val nuo praėjusio maitinimo pradžios. Jeigu vaikutis valgys dažnai, per visą parą jis gaus tą patį pieno kiekį kaip ir visada!

Prisitaikykite prie naujo ritmo

Nenustebkite, jei dieną snūduriavęs ir „tinginiavęs“ mažylis vakare taps aktyvesnis ir pradės garsiai reikalauti krūties: nukritus aplinkos temperatūrai ir mes, suaugę žmonės, pasijaučiame geriau, tampame aktyvesni. Išnaudokite šiuos momentus ir žindykite jį taip dažnai ir taip ilgai, kiek jis to nori. Gali būti, kad vaikutis bus irzlus (išvargęs po dienos karščių), blaškysis, net kelias valandas nesitrauks nuo krūties (žįs, tada ilsėsis 20 – 30 min ir vėl kvies mamą). Tai yra visiškai normalu: tokiu būdu kūdikis raminasi, „atsigriebia“ už prarastą laiką, pasisotina ir stimuliuoja laktaciją. Nesijaudinkite, jei galiausiai krūtys atrodys subliuškusios: kuo krūtis minkštesnė ir tuštesnė, tuo ji greičiau gamina pieną. Mamos pienas niekada nesibaigia!
Tuo galėsite įsitikinti naktį, kai pagaliau atsigavęs nuo dienos karščių mažylis jus pažadins, priglus prie krūties ir pradės ramiai, ritmingai žįsti. Neretai jis pavalgys snūduriuodamas, tada panirs į ramų miegą, o praėjus 2 – 3 valandoms ir vėl jus žadins. Ir taip iki ryto, kol galiausiai pakeisite gausiai prišlapintas sauskelnes ir pajausite krūtų pilnumą kaip anksčiau. Sveikiname – vasaros karščio egzaminą jau išlaikėte!

[kkstarratings]

Photo by Lubomirkin on Unsplash


Žindymo konsultantė VilniujeApie autorę:
Dr. Audronė Mulevičienė – vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC), kuri veda žindymo kursus besilaukiančioms šeimoms, o pagimdžius konsultuoja dėl iškilusių sunkumų: dažno, skausmingo žindymo, atpylinėjimų, pilvo dieglių, blogai augančio svorio ir kt.

 Plačiau

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti