Ką daryti, kai tvinksta krūtys
Krūtys ruošiasi žindymui dar nėštumo metu: pirmieji priešpienio lašai pasigamina likus net 12 sav. iki gimdymo, o užgimus vaikučiui moteris iš karto gali jį glausti prie savęs ir maitinti. Kai pieno pradeda gamintis daugiau – trečią ar ketvirtą parą – moteris pajaučia, jog krūtys pasidaro šiltos, pilnos. Tai normali būklė, kuri praeina savaime mažylį žindant taip dažnai ir taip ilgai, kaip jis to nori.
Moterys, gimdžiusios pirmą kartą, šį laikotarpį gali išgyventi sunkiau ir kartais jaučia, jog krūtys kietos ir sunkios. Tokiu atveju vaikučiui gali būti sunku teisingai apžioti krūtį ir žįsti – jis gali sužaloti spenelį, nesugebėti ištraukti pieno ir po gimimo numesti daugiau svorio nei įprasta ar augti nepakankamai.
Rekomenduojama:
• žindyti mažylį kuo dažniau tiek dieną, tiek naktį;
• prieš maitinimą sužadinti oksitocino tekėjimo refleksą (pastovėti po šiltu dušu, apiplauti krūtis šilta vandens srove, išgerti arbatos) ir išsitraukti truputėlį pieno (kol krūtis pasidarys minkštesnė ir mažylis galės tinkamai apžioti);
• pažindžius dėti šaltį 20 – 30 min. (sumažina krūties tinimą, pieno latakų paburkimą, skausmą);
• visą parą dėvėti gerai krūtis prilaikančią, bet nespaudžiančią liemenėlę;
• esant dideliam skausmui ir pasitarus su gydytoju, galima išgerti Ibuprofeno ar Paracetamolio [1].
Paprastai būklė palengvėja per kelias dienas.
Jeigu laikantis rekomendacijų, išlieka krūtų tinimas, mažylis negali tinkamai apžioti krūties ir žįsti, nepastebite adekvačios mitybos ženklų, verta pasikonsultuoti su patyrusiu žindymo konsultantu*.
*Rekomenduojame kreipiantis pagalbos į žindymo konsultantą paprašyti sertifikato: visame pasaulyje pripažįstama Tarptautinė egzaminuotojų taryba (IBLCE) suteikdama šį vardą žmogui garantuoja, jog jis turi reikalingą išsilavinimą, praktinės patirties ir geba teikti pagalbą žindančioms moterims, bei įpareigoja laikytis Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso.
Parengė Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, IBCLC
1. www.e-lactancia.org