Žindymas ir darbas - tai įmanoma! - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Žindymas ir darbas – tai įmanoma!

Zindymas ir darbasNors Lietuvoje nėščiųjų, žindančių ir vaikus auginančių moterų teisės yra įtvirtintos Darbo kodekse ir Civiliniame kodekse, nereta, grįždama dirbti pasibaigus motinystės atostogoms, nutraukia žindymą. Dažnai tikima mitais ir numojama ranka į tai, jog net ir po pirmojo gimtadienio motinos pienas išlieka puikiu lengvai pasisavinamų maisto medžiagų šaltiniu, apsaugo vaiką nuo kvėpavimo takų, virškinamojo trakto infekcijų, padeda vystytis centrinei nervų sistemai. Trūksta žinių ir apie naudą motinos sveikatai: ilgalaikis žindymas sumažina krūties, gimdos ir kiaušidžių vėžio, nutukimo, širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką. Be to, tai padeda sutaupyti nemažą šeimos pajamų dalį: motinos pienas nieko nekainuoja, o žindomų kūdikių motinoms rečiau tenka imti nedarbingumo pažymėjimą vaiko slaugai dėl ligos. Taigi laimi visi: ir darbuotoja, ir darbdavys.

Praktiniai patarimai

Vis dėlto artėjant dienai, kai teks sugrįžti į darbą, dažną mamą apninka abejonės: kada? kur? kaip? Ar iš tikrųjų sugebėsiu patenkinti vaikučio poreikius, o gal geriau sumažinti žindymų skaičių motinos pieną pakeičiant kitu maistu? Ar nebus abiem sunku išsiskirti ir prisitaikyti prie pasikeitusio ritmo?
Skubu nuraminti, jog visa tai įmanoma: tereikia pertraukėlės, kada galėsite pieną išsitraukti, ir vietos, kur galėtumėte tą padaryti netrukdoma. Dar būdama motinystės atostogose pasipraktikuokite: ryte ar tuo paros metu, kai mažylis žinda rečiau, išsitraukite pieno. Tiesiog įsitaisykite patogiai, glostydama krūtį sužadinkite pieno atleidimo refleksą (tam padeda ir mintys apie vaikutį, šiltos arbatos puodelis, šilta dušo srovė), uždėkite nykštį ir rodomąjį pirštą ant areolės ir spausdama nukreipkite juos link krūtinės ląstos. Nenustebkite, jeigu pirmieji kartai nebus tokie sėkmingi: išmokti atsipalaiduoti ir išsitraukti pieno reikia laiko. Ilgainiui įgausite įgūdžių ir pieno išsitrauksite vis daugiau. Neišpilkite nė vieno brangaus lašo – juos galėsite sumaitinti vaikučiui.
Išėjimui į darbą būtina ruoštis, bet ne retinant žindymų skaičių, o atvirkščiai – stengiantis išsaugoti tokį patį maitinimo ritmą. Tai padės išlaikyti pakankamą laktaciją sunkiausiu pereinamuoju periodu, kai turėsite prisitaikyti tiek jūs, tiek jūsų mažylis. Įrodyta, jog žindymas palengvina adaptaciją: mama ir vaikutis jaučiasi ramesni, išlaiko artimesnius ryšius. Kiekvieną kartą, kai tik susitiksite po išsiskyrimo, pirmąsias minutes skirkite žindymui – tai galingas stimulas mamos organizmui ir artumo įrodymas mažajam. O vėliau mėgaukitės jums įprastu ritmu (arba prisitaikykite prie naujų vaikučio rodomų poreikių, kaip tą darėte iki šiol).
Būdama darbe pieno išsitraukite taip dažnai, kaip namuose žįstų mažylis, – juk jūs jau įgudusi meistrė! Rekomenduojama iš vienos krūties pieną traukti 10 – 15 minučių, bet kartais tai gali užtrukti ir ilgiau. Ištrauktą pieną supilkite į tam skirtą indą ir laikykite šaldytuve.
Namuose pieną galite sumaitinti iš taurelės ar šaukšteliu. Abejojate, ar pavyks? – pasipraktikuokite dar būdama motinystės atostogose. Į taurelę įpilkite nedaug pieno, vaikutį laikykite stačią (vyresnį pasisodinkite ant kelių), taurelę priglauskite prie lūpų ir paverskite taip, kad jis liežuviu pasiektų pieną ir galėtų pats lakti. Jokiu būdu nepilkite pieno į burną – mažylis pats pasirinks jam tinkamą tempą. Net jei pirmas kartas bus nesėkmingas, po truputėlį išmoksite ir šių veiksmų – tereikia dar lašelio meilės ir kantrybės. Išmokote? Puiku – dabar metas pamokyti tuos žmones, kurie prižiūrės mažąjį, kol jūs būsite darbe.

Parama žindyvėms

Suprantu, jog šiandien vis dar nerimaujate: gaila palikti mažąjį namuose, o darbe laukia tiek daug nežinomybės. Galbūt pasipraktikavote ir matote, jog išsitraukti pieną sekasi ne taip sklandžiai, o brangūs lašai išsilieja per taurelės kraštus. Galbūt pasiryžote sumažinti žindymų skaičių ir išsaugoti tik tuos būtiniausius Jūsų vaikui (pvz., pabudus ryte, prieš užmiegant vakare). O gal jaučiate aplinkinių spaudimą ir nepritarimą: „Kam kankinti vaiką ir save“. Teikiame paramą, mokymą žindyvėms ir šiuo gyvenimo periodu – susitikime, kad gautumėte atsakymus į rūpimus klausimus, įgautumėte daugiau pasitikėjimo savimi ir tikėjimo motiniška nuojauta. Juk ŽINDYMAS IR DARBAS – TAI ĮMANOMA!

Paruošė:
Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)

Nuotrauka: StockSnap.io (Creative Commons CC0 license)

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti