Kodėl neauga kūdikio svoris? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Kodėl neauga kūdikio svoris?

Kodel neauga svorisMokslo tyrimai jau ne kartą įrodė, jog motinos pienas – geriausias maistas mažyliui, o tais atvejais, kai gimsta neišnešiotas ar sunkiai sergantis naujagimis, jis gali netgi išgelbėti gyvybę. Kiekvienas pieno lašas yra aukso vertės, tik ar mokame jį išsaugoti?

Ankstyvas žindymo nutraukimas

Dažniausiai mamos pirmaisiais mėnesiais po gimdymo žindymą nutraukia susidūrusios su žindymo sunkumais ar galvodamos, jog vaikučiui neužtenka pieno. Vis dėlto daugeliu atveju tai reiškia tik viena: moteris negavo laiku ir tinkamos pagalbos. Iš tiesų kūdikio išmaitinti savo pienu negali vos 1 – 2 proc. moterų. Bet ir jos gali žindyti (!) primaitindamos mažylį mišiniu su papildoma sistemėle. Tai užtikrina mamos ir vaiko artumą, prisirišimą, jų bendrystę – visa, kas svarbiausia kuriant santykius.

Kodėl „pritrūksta pieno“?
Patyręs gydytojas ar žindymo konsultantas žino: norint įvertinti žindymą nepakanka tiesiog pasverti kūdikį. Pirmosiomis paromis akušerijos stacionare tai daroma kasdien, bet parvykus į namus šeima lieka viena iki sekančio vizito pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją po… savaitės? dviejų? mėnesio? Štai ir girdime siaubą keliančias istorijas: „Mūsų vaikelis pirmą mėnesį beveik nepriaugo svorio (gal tik kokius 50 gramų). Maitinu krūtimi. Ar tai reiškia, kad jis badauja?“.
Vertinant žindymą labai svarbu sužinoti, kaip dažnai ir ilgai žindomas kūdikis tiek dieną, tiek naktį, ar jam duodamas čiulptukas, buteliukas, kaip dažnai keičiamos krūtys. Stebima, kaip žindydama įsitaiso mama, kaip ji laiko mažylį, kaip šis apžioja krūtį ir žinda. Neretai ši apžiūra, trunkanti visą valandą, suteikia kur kas daugiau informacijos nei vien tik mamos pasakojimas ir kūdikio svėrimas.
Rizika, jog šeimą ištiks nesėkmė, didžiausia, kai pastebime, jog mažylis netinkamai priglunda ir apžioja krūtį, žinda neefektyviai, yra žindomas per retai ir per trumpai, kai mamos speneliai sužaloti, krūtys pritvinkusios, kartojasi pieno sąstoviai, krūtų uždegimai ar jai nuo pirmų dienų prireikia papildomų priemonių (antspenių, buteliuko ir pan.), kurios tik pagilina žindymo problemas.

Kaip pastebėti problemą ir nepavėluoti?
Pirmosios paros po gimdymo akušerijos stacionare – tai laikotarpis, kai kiekviena žindyvė turėtų būti stebima, mokoma žindyti. Išrašant iš stacionaro būtina įsitikinti, jog šeima sugeba įvertinti, ar kūdikis gauna pakankamai maisto. Tą padaryti labai paprasta ir nereikia jokių brangių priemonių: sveikas naujagimis nuo ketvirtos gyvenimo paros pasišlapina ne mažiau kaip šešis kartus per parą bespalviu ir bekvapiu šlapimu, nuo penktos gyvenimo paros pasituština ne mažiau kaip tris – keturis kartus per parą geltonomis išmatomis. Jeigu jūsų vaikutis atitinka šiuos rodiklius, matote, kad jis yra sotus ir patenkintas, galite būti ramūs: šiuo metu pienuko jam tikrai užtenka ir jo svoris auga. Užsirašykite ant lapo pasišlapinimų ir pasituštinimų skaičių, įvertinkite sotumo požymius kiekvieną dieną – taip labai anksti pastebėsite bet kokius nesklandumus ir nepavėluosite kreiptis pagalbos. Jei kreipsitės vėliau – tik tada, kai pastebėsite, jog neauga svoris, – dirbti teks dvigubai sunkiau ir ilgiau!

Žindomų kūdikių svorio augimas
Niekam neturėtų kelti nuostabos tai, jog žindomų ir dirbtinai maitinamų kūdikių svoris auga skirtingai. Įrodyta, jog pastarieji dažniau būna nutukę, nors išimčių būna kiekvienoje taisyklėje.
Normalu, jeigu dažnai, pagal poreikį žindomas naujagimis pirmosiomis paromis praranda iki 10 proc. gimimo svorio. Per pirmąją mėnesį priaugtas svoris skaičiuojamas būtent nuo šios – pačios mažiausios – ribos. Juk šį prarastą svorį vaikučiui reikia susigrąžinti žindant krūtį ir tai jis padaro per 10 – 14 d. Vėliau jis dar intensyviai auga ir per visą pirmąjį mėnesį turi priaugti ne mažiau kaip 500 g svorio.
Toks pats svorio augimas išlieka visus tris mėnesius: ne mažiau kaip 500 g per mėnesį arba 1500 g per tris mėnesius. Vėliau matome, kad vaikučio ūgis ir galvos apimtis ir toliau didėja tolygiai, o svorio augimas sulėtėja – tai yra natūralus žindomo kūdikio augimas ir visiškai nereiškia, jog būtina skubėti duoti papildomo maisto. Įdomu, kad net ir pradėjus primaitinti šie mažyliai išlieka liesesni, o psichomotorine raida netgi aplenkia dirbtinai maitinamus bendraamžius, rečiau serga ūmiomis infekcinėmis ligomis!

O jeigu priaugo per mažai?
Kūdikis iš tiesų gali priaugti per mažai svorio, kai žindomas per retai ar per trumpai (neatsižvelgiant į jo poreikius ir psichomotorinį subrendimą), per dažnai arba per retai keičiamos krūtys, kai neteisingai apžioja krūtį, nesugeba žįsti. Retais atvejais mamai nepakanka pieno (ir dažniausiai tai antrinis nepakankamumas, kurio priežastis – neefektyvus krūties ištuštinimas ir dėl to mažėjanti pieno gamyba!).

Tokiu atveju rekomenduojama kuo skubiau kreiptis specialisto pagalbos*: daugelį žindymo nesklandumų galima įveikti, susigrąžinti tokį brangų mamos pieną ir toliau sėkmingai žindyti. Ar teks mažylį pamaitinti papildomai, priklausys nuo daugelio veiksnių: kaip jis jaučiasi, kaip jis sugeba žįsti, ar anksti pastebėtos problemos ir t.t. Visuomet pirmiausiai turi būti užtikrinta normali kūdikio mityba bei sveikata!
Kuo pamaitinti papildomai? Pirmas pasirinkimas – ištrauktas motinos pienas. Jis sumaitinamas iš taurelės ar šaukštelio. Tik tais atvejais, kai pieno gamyba sumažėjusi ir neįmanoma užtikrinti vaikučio poreikių, skiriamas mišinys. Jis taip pat sumaitinamas iš taurelės ar šaukštelio. Tačiau ir tada būtina dirbti sprendžiant žindymo problemas: mokantis vaikučiui įduoti krūtį, užtikrinti tinkamą apžiojimą ir efektyvų žindimą, žindant dar dažniau ir ilgiau nei anksčiau. Kartais tenka gausinti pieno kiekį jo papildomai išsitraukiant po kiekvieno maitinimo.
Jeigu mama tiesiog pakeis savo pieną mišiniu ir nebandys išspręsti žindymo problemų, galiausiai liks tik viena vienintelė problema – pieno gamyba pasibaigs visiškai. Ar vaikutis toleruos mišinį, ar nebus alergiškas, ar nepradės sirgti infekcinėmis ligomis, vienas Dievas težino. Mišinių gamintojai, deja, gali pasiūlyti tik kiekybę – dar nė vienas mišinys savo kokybe neprilygo motinos pienui.


Nelaukite ir pasikonsultuokite*, jeigu:

  • Žindant skauda, speneliai sužaloti;
  • Mažylis žinda retai (mieguistas) arba labai dažnai;
  • Kūdikis žinda trumpai arba nesitraukia nuo krūties;
  • Kūdikis prie krūties muistosi, nenurimsta, neišlaiko krūties, čepsi;
  • Kūdikis šlapinasi mažiau nei 6 kartus per parą ir/arba šlapimas yra koncentruotas;
  • Naujagimis numeta daugiau nei 10 proc. svorio po gimimo;
  • Nepriauga iki gimimo svorio iki 14 d. amžiaus;
  • Priauga mažiau nei 500 g per mėnesį;
  • Mamai kartojasi pieno sąstoviai, krūtų uždegimai.

*Rekomenduojame kreipiantis pagalbos į žindymo konsultantą paprašyti sertifikato: visame pasaulyje pripažįstama Tarptautinė egzaminuotojų taryba (IBLCE) suteikdama šį vardą žmogui garantuoja, jog jis turi reikalingą išsilavinimą, praktinės patirties ir geba teikti pagalbą žindančioms moterims, bei įpareigoja laikytis Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso.


Žindymo konsultantė VilniujeApie autorę:
Dr. Audronė Mulevičienė – vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC), kuri veda žindymo kursus besilaukiančioms šeimoms, o pagimdžius konsultuoja dėl iškilusių sunkumų: dažno, skausmingo žindymo, atpylinėjimų, pilvo dieglių, blogai augančio svorio ir kt.

 Plačiau

arrow, top arrow