Naujagimio ir kūdikio miegas: ar žindyti naktį? - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Naujagimio ir kūdikio miegas: ar žindyti naktį?

Kūdikio miegasNaujagimio ir kūdikio miegas – daug klausimų kelianti tema tėvams. Juk ne kartą girdėjome „Miega – tai auga“ ir aplink snaudžiantį mažylį vaikščiojome ant pirštų galiukų. Kad tik nepabustų, kad tik ilgiau pasiilsėtų ir paaugtų… Ar iš tikrųjų tos miego valandos visada į naudą? O ką daryti, jei mažylis vis dėlto nemiega? Bėgti pas gydytojus ir ieškoti sveikatos problemų? O gal atpratinti nuo krūties, kad išmiegotų visą naktį?

Į klausimus atsako dr. Audronė Mulevičienė:

Pirmasis mėnuo

Naujagimis – tikras miegaliukas. Per parą miega apie 18 valandų, bet gali išmiegoti net ir 22! Tačiau jo miego – būdravimo periodai keičiasi kas 3 – 4 valandas kiaurą parą: lygiai taip pat dieną ir naktį. Neretas mažylis neišmiegos ir tiek: vienas miego ciklas trunka tiek, kiek virškinamas mamos pienas (apie 40 – 50 minučių). Taigi nusnūdęs nepilną valandą jis ir vėl pradeda muistytis, raukytis, kaišioti liežuvį, čiulpti kumštuką. Tai pats geriausias laikas paimti vaikutį ir pažindyti. Verkimas – vėlyvas alkio požymis, o įsiaudrinusį mažylį bus sunku priglausti prie savęs, įduoti krūtį ir pamaitinti. Pažindytas, vos tik pastebėjus pirmuosius alkio ženklus, vaikutis pasisotins ir greičiau vėl panirs į saldų miegą. Miegoti galės ir mama.

O ką daryti, jeigu vaikutis miega ir neprabunda? Naujagimio skrandis yra labai nedidelis (vos vyšnios dydžio pirmąją parą ir vištos kiaušinio dydžio po mėnesio), todėl jam būtina valgyti dažnai, kad gautų pakankamai pieno ir puikiai augtų. Išalkęs mažylis pasidaro mieguistesnis, jį sunkiau pažadinti ir, žinoma, pamaitinti. Ilgas ir nepertraukiamas miegas nesuderinamas su sėkmingu žindymu! Taigi visus naujagimius būtina pažadinti ir pažindyti ne rečiau kaip kas 2-3 valandas dieną ir 3-4 valandas naktį.

Antrasis – trečiasis mėnuo

Per pirmuosius tris gyvenimo mėnesius kūdikio miegas ženkliai pasikeičia. Pagaliau susiformuoja mažylio paros ritmas: jis jau pradeda skirti dieną ir naktį, ilgiau būdrauja šviesiuoju paros metu ir ilgiau miega tamsiuoju. Įdomu, kad vaikučiai pirmiausiai išmoksta pabusti kartu su šeima ir tik vėliau – užmigti kartu su šeima. Neretai šiuo periodu mamos džiaugiasi: pagaliau vaikutis leidžia naktį ilgiau pamiegoti, ryte mama jaučiasi geriau pasiilsėjusi. O kaipgi mažylis? Ar leisti pamiegoti?
Jeigu vaikutis per pirmąjį mėnesį puikiai priaugo svorio (ne mažiau kaip 500 g nuo mažiausios po gimimo svorio ribos), dienos metu neduodate jam jokių motinos pieno pakaitalų (mišinuko, vandenuko ir pan.), čiulptuko, tuomet galite leisti miegoti. Paprastai po 5 – 6 val mažyliai pabunda patys.

Kad būtumėte tikra, jog vaikučiui pakanka per parą gaunamo pieno, stebėkite pasišlapinimų skaičių (ne mažiau kaip 6 kartai bespalviu ir bekvapiu šlapimu), tuštinimąsi (ne mažiau kaip 3 – 4 kartai iki 4 – 6 gyvenimo savaitės, vėliau mažylis gali tuštintis tik kartą per 10 dienų). Kilus įtarimų, kad pieno mažoka, žindykite dažniau: dieną ir naktį mažylį pažadinkite ne rečiau kaip kas 3 – 4 val, kol pieno gamyba vėl susireguliuos. Tik dažnas žindymas ir efektyvus krūties ištuštinimas užtikrina, kad pieno pasigamins daugiau, o naktinis žindymas – ilgalaikės sėkmės garantas.

Kūdikio miegas

Kūdikio miegas artėjant pusmečiui

Vaikutis darosi tikras gudruolis: mokosi vartytis, pirmą kartą atsisėda. Jį domina supantis pasaulis, jis atranda naujus daiktus, patiria daug įspūdžių. Kiekviena diena – tai didelis nuotykis. Su tiek naujovių ir įspūdžių sunkiai pavyktų susitvarkyti net ir suaugusiam žmogui, o ką jau kalbėti apie mažąjį! Nenuostabu, jog šiuo metu vaikutis vėl pradeda dažnai keltis naktį, ieškoti krūties. Kodėl?

Įgijus naujų įgūdžių, išmokus naujų dalykų, smegenys šią informaciją turi užtvirtinti. Tokiu laikotarpiu vaikutis daugiau laiko praleidžia miegodamas paviršiniu miegu: iš jo kur kas greičiau pabundama net nuo mažiausių stimulų. O kur dar atsiradęs suvokimas, jog aš ir mama – ne vienas ir tas pats kūnas. Ar mama bus šalia, kai man reikės? Ar manimi bus pasirūpinta? Priežasčių pabusti daugybė ir tai yra normalus vaiko raidos etapas. Gaila, kad neretai manoma, jog vienintelė priežastis – alkis, o mamai tiesiog trūksta pieno. Dažnas krūties ieškojimas nereiškia, jog vaikutį jau būtina primaitinti papildomu maistu!

Ką reiškia žindymas naktį šiuo laikotarpiu? Tai nusiraminimas ir atsipalaidavimas po sunkios dienos (taip taip, tiek išmokti naujų dalykų – darbas). Tai šiluma ir jaukumas, pajautimas, jog mama šalia tuomet, kai reikia. Galų gale tai būdas ramiai pasisotinti (dieną vaikutis turi tiek „reikalų“, kad pažindyti darosi nebeįmanoma: sukasi ratu, girdi net tyliausią lapelio šlamėjimą, mato net nematomas dulkeles).

Savarankiškas kūdikio miegas

Tokie aukščiau aprašyti raidos šuoliai kartojasi apytiksliai kas tris mėnesius ir juos atpažinsite nesunkiai: patyręs daug įspūdžių (išvyka, apsilankę svečiai), nemalonių potyrių (apsilankymas pas gydytoją, atskyrimas nuo mamos), išmokęs naujų įgūdžių (sėdėti, stovėti), vaikutis pradeda dažnai keltis. Paprastai pirmąją nakties pusę išmiega ramiai, o paryčiui keliasi net kas valandą. Jeigu mama atsiliepia į vaikučio poreikius ir juos patenkina, vaikas galiausiai nusiramina ir po savaitės – dviejų vėl viskas grįžta į įprastas vėžes arba atsiranda naujas ritmas. Jeigu atsisakome žindyti ir bandome pritaikyti įvairias savarankiško migdymosi teorijas, galime sulaukti priešingo poveikio: mažylis nesugeba susidoroti su užgriuvusiais potyriais, mama jam nepadeda – pasaulis darosi nesuprantamas ir nesaugus. Ilgainiui gali kilti tikrų miego (ir ne tik) problemų. Man labiausiai patinka psichologės A. Kurienės pasakyta mintis: „Pirmiausia reikia suprasti, kas ir kodėl vyksta, nesistengti iškart taikyti kieno nors sugalvotų technikų.“

Jeigu vis dėlto situacija darosi nepakeliama, o kūdikio miegas kelia daug klausimų, nereikia kentėti – verčiau viską aptarti su miego konsultantu. Pokalbio metu svarbu aptarti, kas vyksta vaiko gyvenime, koks būtų įprastas kūdikio miegas esamame raidos etape ir ką tėvai gali padaryti, kad vaikas miegotų geriau. Ne priverčiant užmigti savarankiškai, o įsiklausant, suprantant mažylį ir užtikrinant daug švelnumo ir meilės.

Paruošė:
Dr. Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, miego konsultantė (HSC), žindymo konsultantė (IBCLC)

Nuotrauka: Shelby Miller svetainėje Unsplash


Kviečiame pasitarti, jeigu kūdikio miegas Jums kelia klausimų.

Paslaugas teikia dr. Audronė Mulevičienė, Holistic Sleep Coaching programos absolventė, turinti daugiau nei 7 m. praktinės patirties kasdien dirbant su žindančiomis šeimomis.

Plačiau

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti