Liemenėlė maitinančioms: kaip išsirinkti
Liemenėlė maitinančioms – kaip išsirinkti? Tai klausimas, kuris aplanko dažną nėštukę, kai ši jau pasiruošė naujagimio sutikimui ir pasirūpino jo kraiteliu. Paruošiau Jums atmintinę, kurioje pateikiu atsakymus į dažniausiai kylančias abejones. Taip pat džiaugiuosi galėdama pasidalinti kitų žindančių moterų nuomone ir patarimais.
Ar būtina nešioti liemenėlę?
Kaip pasikeis krūtys po gimdymo ir žindymo, labiau priklauso nuo jūsų genetikos, o ne nuo liemenėlės nešiojimo, jos dydžio ir formos. Vis dėlto pirmosiomis savaitėmis neretai iš krūtų teka pienas (tarp maitinimų, pagalvojus apie vaikutį, žindant iš kitos krūties) ir mamos nori į liemenėlę įsidėti jį sugeriančius įklotus.
Bet jeigu tik yra galimybė, žindydama liemenėlę visiškai atsekite, kad krūtis kristų laisvai. Tuomet pieno tekėjimui nebus kliūčių – išvengsite užsikimšusių latakų ir laktostazės. Prie laisvai krintančios krūties bus lengviau priglusti ir vaikučiui – tai ypač svarbu, jeigu patiriate sunkumų įduodama krūtį.
Kada ir kaip išsirinkti liemenėlę žindymui?
Liemenėlę ar dvi geriausia rinktis likus kelioms savaitėms iki gimdymo. Praėjus pirmajam mėnesiui, krūtys suminkštės, šiek tiek sumažės – galėsite nusipirkti naujų liemenėlių.
Paprastai tenka įsigyti vienu dydžiu didesnę nei iki nėštumo liemenėlę, bet tik pasimatavusi sužinosite, ar dydis ir forma tinka jūsų pasikeitusiai krūtinei. Jums tinkanti liemenėlė gerai priglunda, nespaudžia, juosta nugaroje nekyla į viršų, kaušeliai švelniai prilaiko krūtis, jos nekrenta lauk per priekį ir kraštus, petnešėlės neįsiveržia į pečius ir nuo jų neslysta. Jeigu jūsų krūtys didelės, platesnė juosta po krūtine ir petnešėlės suteiks daugiau prilaikymo. Petnešėlės, kurios turi paminkštinimus, ne taip įsiverš į pečius. Nepatogios, veržiančios, stipriai krūtis formuojančios liemenėlės dėvėjimas kelia laktostazės, užsikimšusių pieno latakų, krūties uždegimo riziką. Jeigu nėra galimybės pasimatuoti parduotuvėje, tuomet pagal gamintojo nurodymus išsimatuokite krūtinės apimtis dėvėdama gerai tinkančią ir patogią liemenėlę (ne nuogą krūtinę).
Kokia liemenėlė maitinančioms geriausia?
Jeigu nusprendėte, kad liemenėlė maitinančioms reikalinga, pirmosioms savaitėms po gimdymo rinkitės besiūlę: ji yra tampresnė, gerai prisitaiko prie besikeičiančios krūtų formos. Atslūgus krūtų tvinkimui, susireguliavus pieno gamybai, galite išbandyti ir liemenėlę minkštais kaušeliais. Liemenėlių su metaliniais lankeliais patariama vengti bent pirmosiomis savaitėmis po gimdymo, kai krūtys stipriai tvinksta. Vėliau galite pabandyti ir tokią. Vis dėlto nemiegokite su ja naktį! Miegui skirtos liemenėlės neturi užsegimo nugaroje – yra panašios į trumpus marškinėlius. Taip pat galite išsirinkti naktinius, kurie švelniai prilaikys krūtis ir priglaus pieną sugeriančius įklotus.
Paprastai liemenėlės siuvamos iš medvilnės, viskozės – jos gerai praleidžia orą, sugeria prakaitą. Įdėklus į liemenėlę galite pasirinkti daugkartinio naudojimo: žindymas yra draugiškas gamtai būdas pamaitinti kūdikį, o tai puikus būdas sumažinti atliekų kiekį.
Mamų nuomonė ir patarimai
Apklausoje, kokio gamintojo liemenėlę rekomenduotų kitai mamai, dalyvavo 287 moterys. Trečdalis iš jų patartų rinktis H&M, ketvirtadalis – Lindex, penktadalis – LIDL liemenėlę maitinančioms.
Kaip didžiausius H&M liemenėlės privalumus, moterys įvardino malonų, kokybišką ir patvarų audinį, platų užsegimą nugaroje, gerą kainos ir kokybės santykį. Ne viena iš jų skundėsi nepatogiais įdėklais, kuriuos reikėdavo dažnai taisyti ir kurie krisdavo iš liemenėlės (atkreipkite dėmesį besimatuodamos!). Taip pat buvo per mažas nestandartinių dydžių pasirinkimas.
LINDEX liemenėlėmis labiausiai džiaugėsi didesnę krūtinę turinčios moterys. Kaip privalumus paminėjo tai, kad modelis labiausiai priminė klasikinę liemenėlę, medžiaga buvo tvirta, patogi ir atspari dažnam skalbimui. Vis dėlto buvo gana sunku pasirinkti jos dydį.
Moterų nuomone, LIDL liemenėlė maitinančioms pasiūta iš kokybiško ir malonaus audinio, kuris gerai prisitaiko prie krūtinės formos. Vis dėlto ne viena skundėsi, kad tokia liemenėlė nepakankamai prilaikė krūtis (ypač keičiant padėtis), reikėjo nuolat reguliuoti petnešėles.
Likusios moterys nerekomendavo nė vieno iš šių gamintojų ir rinkosi kitokius modelius. O tai dar kartą įrodo, kad liemenėlės maitinančioms pasirinkimas individualus ir labiausiai turime atsižvelgti į savo pojūčius.
Parengė dr. Audronė Mulevičienė,
Jūsų žindymo konsultantė ir vaikų gydytoja
Nuotrauka: Canva