Pagalba žindančiai šeimai - Pabiručių sveikataPabiručių sveikata

Pagalba žindančiai šeimai

Pabiruciu sveikataDaugelis besilaukiančių šeimų žino, jog žindymas – tai unikalus būdas pamaitinti kūdikį idealiausiu maistu, kuris užtikrina normalų jo augimą ir vystymąsi [1]. Vedamos instinktų moterys intuityviai pasirenka žindymą dar nėštumo metu, o tuoj po gimdymo net nesusimąstydamos glaudžia mažylį prie krūties. Net ir tuomet, kai iškyla sunkumų, nepasiduoti padeda išgyventas džiaugsmas, artumo jausmas, pasididžiavimas savimi kaip motina [2].

Deja, ne visoms šeimoms taip paprasta įgyvendinti išsikeltą tikslą – kūdikį išimtinai žindyti (maitinti vien tik motinos pienu) iki 6 mėnesių amžiaus, o duodant papildomo maisto žindyti iki 2 metų ar ilgiau, kol to pageidauja mama ir vaikas, kaip tai rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija. Pasirodo, jog nėštumo metu įgytų žinių stinga, sveikatos priežiūros specialistai ne visuomet pasiruošę suteikti kvalifikuotą pagalbą, dar dažniau tiesiog pritrūksta laiko išsakyti savo rūpesčius gydytojui ar slaugytojai, o gautas patarimas neatitinka šeimos lūkesčių [3]. Tokiu atveju gali padėti Tarptautinės egzaminuotojų tarybos pripažintas laktacijos konsultantas (angl., IBCLC, toliau – Tarptautinis laktacijos konsultantas).

Tai aukščiausio standarto visame pasaulyje pripažįstama kvalifikacija. Kiekvienas sertifikuotas specialistas yra išklausęs privalomų sveikatos mokslų kursą, įgijęs specifinių laktacijos ir žindymo valdymo teorinių žinių, turi didelę praktinę patirtį teikdamas pagalbą žindančioms šeimoms [4] ir kasdieniame darbe laikosi Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso nuostatų [5]. Net 102 šalyse daugiau nei 28000 Tarptautinių laktacijos konsultantų kasdien dirba sveikatos priežiūros specialistų komandoje: skaito paskaitas nėščiųjų mokyklėlėse, teikia pagalbą akušerijos, naujagimių, vaikų ligų skyriuose, šeimos klinikose. Visi turi ne tik anatomijos, fiziologijos žinių, yra įvaldę žindymo technikos subtilybes – jie išmano ir tai, kaip moteris tampa mama, kaip užsimezga ir tvirtėja mamos ir vaiko ryšys, kaip parama ir paprasčiausias šiltas žodis veikia žindyvės pasitikėjimą savimi ir padeda pasiekti užsibrėžtų tikslų.

Tarptautinis laktacijos konsultantas – tai lyg mokytojas, vedantis šeimą tėvystės keliu. Jo praktikos centre – žindanti šeima, jos lūkesčiai ir siekiai. O tikslas – išmokyti atpažinti mažylio siunčiamus ženklus, teisingai pridėti jį prie krūties, pamaitinti, kad moteris pasitikėtų savimi, savo galimybėmis pasirūpinti vaikučiu ir užtikrintai keliautų pasirinktu keliu [6]. Juk žindymas – šeimos pasirinkimas, o didžiausius stebuklus daro mamos meilė.

Straipsnį parengė Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, IBCLC

Paruošta pagal:
1. Global strategy on infant and young child feeding (WHA55 A55/15, paragraph 10). 16 April 2002.
2. Lööf-Johanson M, Foldevi M, Rudebeck CE. Breastfeeding as a specific value in women’s lives: the experiences and decisions of breastfeeding women. Breastfeed Med. 2013 Feb;8(1):38-44.
3. Hoddinott P, Craig LC, Britten J, McInnes RM. A serial qualitative interview study of infant feeding experiences: idealism meets realism. BMJ Open. 2012 Mar 14;2(2):e000504.
4. International Board of Lactation Consultant Examiners. Eligibility Criteria.
5. International Board of Lactation Consultant Examiners. Code of Professional Conduct for IBCLCs.
6. Wisner W. 7 Things You Might Not Know About Lactation Consultants.

arrow, top arrow
0
    0
    Krepšelis
    Krepšelis tuščiasGryžti